Wanny asymetryczne i ich rodzaje
Jeszcze kilkanaście lat temu wybór wanien był dość mocno ograniczony. Największą popularnością cieszyły się owalne wanny, wśród których stopniowo pojawiały się pierwsze modele wanien prostokątnych. Obecnie jednak rynek został zdominowany przez wanny asymetryczne, które cieszą się olbrzymią popularnością ze względu na to, jak niewielką powierzchnię zajmują oraz przede wszystkim powiew świeżości, jaki wprowadzają do każdej łazienki.
Na czym polega nietypowość wanien asymetrycznych?
Wanny zawsze wydawały się jednym z tych elementów ceramiki łazienkowej, w których kształt ma bardzo duże znaczenie. Prostokątne lub owalne wanny, które ogólnie można określić jako te o regularnych kształtach, były bardzo wygodne, więc inne rozwiązania nie wchodziły w grę. Do czasu. Okazało się bowiem, że wanny asymetryczne, cechujące się kształtami dalekimi od regularnych, są dokładnie tym, czego rynek potrzebuje. Świetnie wpasowują się w nowoczesny wystrój wnętrz oraz dobrze sprawdzają się w łazienkach o niewielkiej powierzchni, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. I choć ze względu na swoją oryginalność na pewno nie spodobają się każdemu, bez wątpienia można powiedzieć, że udało im się osiągnąć sukces.
Wanny obłe lub kanciaste
Jakikolwiek podział wanien asymetrycznych jest niezwykle trudny, ze względu na to, jak wiele różnych modeli jest dostępnych na rynku. Najczęściej dzieli się je na prawostronne i lewostronne, jako że ogromna większość spośród nich to wanny narożne, które mogą być zamontowane na jeden z dwóch sposobów. Pod względem samego kształtu można zaś dokonać luźnego podziału na wanny obłe, charakteryzujące się bardziej owalnymi, regularnymi kształtami i geometryczne, które są kanciaste i mogą przypominać trapez lub kilka połączonych ze sobą figur geometrycznych. W mniejszych łazienkach lepiej sprawdzą się wanny obłe, jako że optycznie zajmują one mniejszą powierzchnię.
Rozmiar wanien asymetrycznych
Wanny asymetryczne występują w wielu różnych rozmiarach: niewielkich, od około 70×140, które bardzo dobrze sprawdzą się w łazienkach o małej powierzchni, jak i tych naprawdę dużych, których wymiary mogą sięgać nawet dwóch metrów długości i półtora metra szerokości. Większe wanny są przeznaczone do łazienek o naprawdę dużych rozmiarach lub specjalnych pokojów kąpielowych. Wannę należy wybrać tak, aby nie zajmowała ona całej powierzchni łazienki – dysponując niewielką powierzchnią warto zdecydować się na mniejsze rozmiary, które wcale nie odbiegają od większych w kwestii komfortu.
Więcej informacji znajdziesz na stronie wanny asymetryczne