a
HomeCiekaweWymiana płynów w samochodzie

Wymiana płynów w samochodzie

Wymiana płynów w samochodzie

eport

W autach wyróżniamy kilka rodzajów płynów, które należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta lub też z ich szybkością zużywania. Procedura ta jest absolutnie niezbędna do prawidłowego działania wszystkich układów samochodu. Jakie to płyny? Czy brak ich wymiany wpłynie na bezpieczeństwo podczas jazdy?

Olej silnikowy, skrzyni biegów…

Pierwszym istotnym płynem jest olej silnikowy – jest on niezbędny do prawidłowej pracy silnika. Jego brak prowadzi do zatarcia części mechanicznych i całkowitej awarii systemu napędzającego. Kupując olej, kierujmy się zaleceniami producenta samochodu oraz poziomem lepkości płynu. Olej wymieniamy co 10-20 tys. km.

Olej w skrzyni biegów wpływa na jej płynną pracę. Jeżdżąc długo tym samym samochodem kierowca od razu zorientuje się po ruchu gałki skrzyni biegów, że oleju brakuje. Olej można wymieniać lub dolewać, w zależności od modelu samochodu.

Płyn hamulcowy i chłodniczy

Płyn hamulcowy wymienia się co dwa lata, jeśli jednak podczas kontroli zauważymy, że ma on kolor szary – wymiana musi nastąpić zdecydowanie wcześniej. Szybki ubytek płynu świadczy o wycieku – nie zwlekajmy z naprawą!

Płyn chłodniczy zaleca się wymieniać co 2-3 lata, jeśli jednak istnieje obawy, iż z płynu wytrąciły się cząsteczki jego składników – musimy zrobić to znacznie szybciej. Wszystko przez możliwość zamarzania płynu w niskich temperaturach i zniszczenia zbiornika i okolicznych elementów.

Czytaj więcej: sklep motoryzacyjny eport2000.pl.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com