a
HomeDom i wnętrzeZabudowy szklane w domach energooszczędnych

Zabudowy szklane w domach energooszczędnych

Zabudowy szklane w domach energooszczędnych

zabudowy szklane

Budownictwo energooszczędne cieszy się w Polsce i na świecie coraz większą popularnością. Niesie ono ze sobą szereg korzyści ekonomicznych, a także korzyści dla zdrowia i komfortu psychicznego mieszkańców.

Wykorzystanie zabudowy szklanej w budownictwie energooszczędnym

Budownictwo energooszczędne zakłada takie zaprojektowanie budynku, żeby był on jak najbardziej samowystarczalny. Przede wszystkim ma on pobierać jak największą ilość energii z otoczenia, co ma zminimalizować ilość dodatkowej energii, która potrzebna byłaby na dogrzewanie mieszkania. Efekt ten można uzyskać za pomocą odpowiednich rozwiązań architektonicznych. Kluczową rolę ma tu rozmieszczenie i wielkość okien. Większe okna sytuuje się po południowej, bardziej nasłonecznionej stronie domu. Ma to na celu pochłanianie przez budynek jak największej ilości energii słonecznej, a tym samym zmniejszenie kosztów jego dogrzewania. Po ciemniejszej, mniej nasłonecznionej stronie budynku wstawia się jedynie niewielkie okna, lub też w skrajnych wypadkach, całkowicie się z nich rezygnuje.

Okna i drzwi w domach energooszczędnych powinny umożliwiać właściwą izolację. Powinny zatrzymywać ciepło wewnątrz i nie dopuszczać do jego odpływu na zewnątrz. Żeby w pełni korzystać z energii słonecznej w całym domu, niektórzy właściciele decydują się na zastosowanie zabudowy szklanej, która umożliwia przepuszczanie światła do wszystkich zakątków domu.

Zabudowy szklane rozwiązaniem ekologicznym

Dzięki zabudowom szklanym oszczędzamy energię, która potrzebna byłaby do oświetlenia i ogrzania odrębnych pomieszczeń. Jeżeli zdecydujemy się na przeszklenia, możemy liczyć, że wyodrębnione przez nas pomieszczenia będą korzystały z naturalnej energii słonecznej. Zastosowanie zabudowy szklanej jest doskonałym pomysłem, jeżeli pracujemy w domu. Za jej pomocą możemy wyodrębnić dla siebie miejsce pracy, które będzie spełniało wszelkie wymogi energooszczędności. Dzięki energii słonecznej nie będziemy musieli go dogrzewać. Nie będzie konieczne także nadmierne doświetlanie. W przypadku, kiedy posiadamy duże okna, światło dzienne powinno zaspokoić większość naszych potrzeb.

Warto również wspomnieć o wyciszeniu tego rodzaju pomieszczeń. Badania pokazują, że nadmierny hałas może przyczyniać się do pogorszenia zdrowia mieszkańców. Dzięki zabudowom szklanym możemy wyeliminować problem hałasu. Zastosowanie zabudowy szklane do organizacji domowej przestrzeni biurowej może być dobrym rozwiązaniem dla rodziców pracujących w domu. Choć praca w obecności dzieci wydaje się niemożliwa, i nie jest wskazana, niekiedy bywają takie dni, że nie ma się wybory. Dzięki skorzystaniu z przeszkleń możemy zorganizować sobie miejsce pracy, które będzie chroniło nam przed hałasem, z drugiej jednak strony będziemy w stanie obserwować, co robi nasze dziecko. Da nam to komfort psychiczny nie będziemy się zastanawiać co robi dziecko w innym pomieszczeniu, z drugiej strony będziemy się w stanie przynajmniej częściowo od niego odizolować. Nie jest to rozwiązanie na dłuższą metę, jednak od czasu do czasu może być pomocne.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com

https://www.slowopodlasia.pl/publikacje/28713 https://www.fcbu.org/nowoczesny-przedpokoj-inspiracje-i-aranzacje/ zobacz wiecje