a
HomeCiekaweBawić ucząc, uczyć bawiąc, czyli rzecz o zabawkach edukacyjnych

Bawić ucząc, uczyć bawiąc, czyli rzecz o zabawkach edukacyjnych

Bawić ucząc, uczyć bawiąc, czyli rzecz o zabawkach edukacyjnych

teddy-bear-567952_1280Dzieci potrafią bawić się wszystkim – o tym wiedzą wszyscy rodzice. Nawet przedmioty codziennego użytku, gdy tylko znajdą się w zasięgu małych rączek, potrafią zamienić w zabawki angażujące naszą pociechę przez długie godziny. Nie bez przyczyny zresztą, bo to właśnie dzięki zabawie twój maluch się rozwija.

Zabawa jest jeszcze ważniejsza, niż myślisz

To właśnie poprzez zabawę dzieci się rozwijają i znajdują ujście dla pokładów swojej niespożytej energii. Zabawki nie tylko mogą kształtować logiczne myślenie, sprawność ruchową i koordynację oko-ręką, ale wspomagają także przystosowanie do życia, budowanie relacji z innymi i wykształcają umiejętność współpracy i cierpliwość – zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Nie da się ukryć – zabawki są po prostu ważne.

Jak wybrać zabawkę edukacyjną?

Idealne zabawki edukacyjne powinny zachęcać dziecko do tego, by rozwijało i siebie, i swoje umiejętności. To zabawki, które zachęcają do działania i robienia zupełnie nowych rzeczy, a najlepsza zabawka edukacyjna to taka, która potrafi zaangażować naszą pociechę na długie godziny. Pozostaje pytanie – jak ją wybrać?

Przede wszystkim stopień trudności zabawki powinien być dopasowany do etapu rozwojowego, na którym aktualnie znajduje się maluch. Prawda jest taka, że kategorie wiekowe warto uwzględniać przy wyborze zabawek, ale wcale nie trzeba się ich kurczowo trzymać, oczywiście pod warunkiem że uwzględniać będziemy zasady bezpieczeństwa.

Kolejną kwestią jest uwzględnienie tego, co nasze dziecko lubi robić. Maluch, który ma zwyczaj rozbierania wszystkich zabawek na czynniki pierwsze bardziej ucieszy się z zestawu do majsterkowania niż z zabawkowego keyboarda (no, chyba że będzie się go dało rozkręcić – wtedy to już zupełnie inna zabawa). Co jednak najważniejsze – nigdy nie ograniczajmy dziecku wyboru. Jeśli nasza mała księżniczka chce się bawić śrubokrętami, niech się bawi. Wyjdzie jej to tylko na zdrowie.

Rodzaje zabawek edukacyjnych, czyli dla każdego coś miłego

Zabawka edukacyjna to taka, która czegoś nasze dziecko uczy, więc do tej kategorii zaliczyć można nawet lalki i pluszaki (zabawa nimi rozwija chociażby inteligencję emocjonalną i buduje poczucie bezpieczeństwa). Najczęściej jednak za zabawki edukacyjne uważa się takie, które maluchy uczą cyferek i literek, oraz takie, które poprawiają ich koordynację ruchową. Zabawkami edukacyjnymi mogą być także gry planszowe (w końcu jakoś trzeba się nauczyć przegrywać) i zabawki wspierające kreatywną ekspresję – takie jak chociażby instrumenty muzyczne, ale także te bardziej przyziemne jak kredki i plastelina.

Warto jednak uważać, bo wciąż trafiają się na rynku produkty, które zabawkami dla dzieci nie powinny być nazywane. Mamy tu na myśli zwłaszcza zabawki, które powodować mogą agresję oraz wzbudzać niepokój i lęki. Zanim więc kupimy zabawkę, zastanówmy się, czy rzeczywiście nadaje się dla naszego malucha.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com

https://bestiae.pl/transformacja-przedpokoju/ https://hellheaven.pl/metalowy-stojak-na-reczniki-polaczenie-funkcji-i-estetyki-w-lazience/ https://dinusiek.pl/niepowtarzalne-wnetrza-jak-meble-loftowe-przedefiniowaly-nowoczesny-design/