a
HomeZdrowie i urodaJak dbać o siebie w czasie ciąży?

Jak dbać o siebie w czasie ciąży?

Jak dbać o siebie w czasie ciąży?

Jak dbać o siebie w czasie ciąży?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety – zmienia się ciało, ale zachodzą również wielkie zmiany wewnątrz organizmu. Odpowiednia higiena oraz dbanie o organizm jest podstawą dobrego samopoczucia matki i rozwijającego się płodu. O czym w szczególności należy pamiętać?

Ciąża to okres w którym wiele kobiet czuje się doskonale – nie jest to jednak reguła. Najczęściej czas ten wiąże się z olbrzymimi zmianami hormonalnymi, a co za tym idzie: huśtawkami nastrojów, wahaniami wagi, wstrzymywaniem wody w organizmie. Warto również pamiętać, aby regularnie, zgodnie ze wskazaniami lekarza, wykonywać badania krwi, moczu. Podczas ciąży konieczne jest odpowiednie żywienie – najbardziej wartościowe są oczywiście warzywa i owoce, jednak panie w ciąży powinny również spożywać czerwone mięso ze względu na obecność żelaza. Pierwiastek ten jest często suplementowany.

Zdecydowanie w czasie ciąży należy unikać zbyt dużego wysiłku, kontaktu z tytoniem (zarówno czynnie, jak i biernie), alkoholem, używkami.

Dbałość o zęby!

W przypadku pań planujących ciążę konieczne jest zadbanie o zęby – ich wyleczenie może okazać się kluczowe dla zdrowia matki i dziecka. Dodatkowo warto wiedzieć, że leczenie zębów podczas trwającej ciąży obciążone jest ryzykiem, dlatego jeśli zaistnieje potrzeba leczenia konieczne jest wybranie odpowiedniej kliniki dentystycznej. Profesjonalny lekarz zadba o bezpieczeństwo pacjentki i wybierze takie metody leczenia, które pozwolą na skuteczne usunięcie problemu i jednocześnie zapewnienie komfortu przyszłej mamie. Jak dbać w ciąży o zęby? Konieczne jest przede wszystkim regularne szczotkowani zębów delikatnymi pastami oraz stosowanie miękkich szczoteczek – w okresie ciąży wiele pań skarży się na rozpulchnienie dziąseł, co dodatkowo może skutkować ich krwawieniem, bólem. Stosowanie miękkich szczoteczek i płynów do płukania

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com