a
HomeMotoryzacjaCzym wyróżniają się opony przemysłowe?

Czym wyróżniają się opony przemysłowe?

Czym wyróżniają się opony przemysłowe?

Opona wykorzystywana w pojazdach przemysłowych to opona wyjątkowa i unikalna pod wieloma względami. Opony przemysłowe tak opony wszystkich innych rodzajów posiadają własne wyróżniające je właściwości. To z kolei przekłada się na konieczność szczegółowej analizy parametrów zakupywanej opony. To co w przypadku opony osobowej okazałoby się jedynie lekkim dyskomfortem w oponie przemysłowej może stanowić poważny problem.

Skutki nieprawidłowego doboru opon przemysłowych

Nieprawidłowo dobrane opony przemysłowe mogą skutkować nadmiernym spalaniem i zmniejszeniem efektywności sprzętu ciężkiego. W skrajnych przypadkach, może to być czynnik narażający życie obsługującej maszynę osoby. Należy pamiętać, że opony przemysłowe to opony biorące udział w pracy w ciężkich, niejednokrotnie niebezpiecznych warunkach.

Opony przemysłowe – zalety odpowiednio dobranego ogumienia

Profesjonalne pojazdy przemysłowe powinny być zaopatrzone w profesjonalne opony radialne lub opony diagonalne. Skuteczność rozwiązań przemysłowych oraz transportowych jest zależna przede wszystkim od dwóch czynników. Pierwszy czyli bezpieczeństwo oraz drugi -wydajność, określają jakiej ceny warte są opony przemysłowe. Celem właściwego doboru opon przemysłowych jest wypracowanie kompromisu, który zapewni zadowalające efekty pracy przy zachowaniu wymaganych wartości obu parametrów.

Bieżnik opon przemysłowych

Należy pamiętać, że zastosowanie tego typu opon wiąże się wielokrotnie z ich długoletnią eksploatacją. Opon przemysłowych raczej nie stosuje się w ujęciu sezonowym. Specyfika pracy opon tej kategorii ma to do siebie, że na oponę często oddziałują niekorzystne warunki otoczenia. Zoptymalizowany wzór bieżnika w takim przypadku to podstawa, aby ogumienie było niewrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Źle dobrany kształt bieżnika może wpłynąć na zużycie paliwa, a także właściwości trakcyjne podczas jazdy na mokrej lub nierównej nawierzchni.

Opony przemysłowe – eksploatacja

Równie istotnym aspektem jest monitorowanie stanu opon przemysłowych i ciężarowych. Pojazdy wykorzystywane w kontekście profesjonalnym z reguły poddawane są pracy w trudnych warunkach, co w naturalny sposób wpływa na zużycie ogumienia. Zakup nowego kompletu zaleca się po upływie około 5 lat (w przypadku modeli sezonowych). Jednak widoczne oznaki zużycia oraz utrata pierwotnych właściwości to nie jedyne momenty, w których powinieneś pomyśleć o wymianie — na nowy zestaw warto postawić także po zakupie używanego pojazdu.

Opony przemysłowe w maszynach budowlanych

Opony radialne czy też opony diagonalne z segmentu przemysłowego posiadają unikalną, wzmocnioną mieszankę gumy, z której są produkowane. Opony ciężarowe i przemysłowe produkuje się w wariantach dla koparek kołowych i koparko ładowarek. Są to maszyny uniwersalne, wykorzystywane w wielu warunkach. Posiadają szeroki bieżnik oraz wysoki indeks wskazujący na maksymalne obciążenie. Mogą poruszać się po mało wymagających nawierzchniach, ale także po tych nierównych i grząskich. W maszynach tego typu przy doborze bieżnika należy w szczególności zwrócić uwagę na oś napędową. W ogumieniu napędowym przede wszystkim istotnym parametrem jest przyczepność.

Opony przemysłowe wykorzystywane są też w ładowarkach. Wtedy należy jednak pamiętać o wyborze wystarczająco wytrzymałej mieszanki, ponieważ z intensywną eksploatacją wiąże się ryzyko uszkodzenia ogumienia.

Opony przemysłowe w innych branżach

Opona diagonalna przemysłowa jest montowana nie tylko w maszynach budowlanych. Wykorzystuje się ją również w pojazdach wielkogabarytowych, takich jak wozidła przegubowe i sztywnoramowe. Do takich maszyn najlepiej wybrać opony wielkogabarytowe OTR.

Opona wielkogabarytowa OTR

Mieszanka gum w tym typie ogumienia jest specjalnie dobrana do dużych, nietypowych rozmiarów. Jest też dodatkowo wzmacniana, aby sprostać ciężkim warunkom pracy nawet przy jeździe z największą dopuszczalną prędkością.

Opony do wózków widłowych

W wózkach widłowych stosowane jest ogumienie pneumatyczne i superelastyczne. Pierwsze z nich ma prostą konstrukcję i dzięki temu charakteryzuje się odpowiednią przyczepnością. Drugie z kolei produkowane jest z materiału, dzięki któremu pożądane parametry zostaną zachowane nawet w przypadku przebicia ogumienia. Oznacza to, że poruszając się wózkiem widłowym z zamontowanymi oponami super elastycznymi, nie ma możliwości ich uszkodzenia nawet na zróżnicowanym terenie, czym wyróżniają się na rynku.

Wysokiej jakości opony przemysłowe

Opony przemysłowe muszą być zaprojektowane tak, aby wytrzymywać trudne warunki eksploatacji. Podczas użytkowania maszyn na wymagających terenach uszkodzenie opon jest bardzo niekorzystne. Ogumienie powinno zostać dobrane indywidualnie do konkretnego urządzenia. Dobrej jakości opony przemysłowe można znaleźć na stronie. Przede wszystkim stosuje się je w maszynach budowlanych, takich jak koparki kołowe, koparko ładowarki oraz ładowarki. Można je jednak spotkać także w pojazdach wielkogabarytowych czy niewielkich wózkach widłowych.

Gdzie stosować opony przemysłowe?

  • Wózki widłowe,
  • Ciężarówki platformowe,
  • Ciągniki przemysłowe,
  • Ciężkie pojazdy transportowe,
  • Pojazdy lotniskowe,
  • Pojazdy podnośnikowe z własnym napędem,
  • Przyczepy do transportu wewnętrznego.

 

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com