a
HomeZdrowie i urodaIdealne buty do biegania – na co zwracać uwagę?

Idealne buty do biegania – na co zwracać uwagę?

Idealne buty do biegania – na co zwracać uwagę?

buty sportowe

Bieganie to doskonały sposób na spalenie dodatkowych kalorii i poprawienie sylwetki. Jednocześnie taka aktywność nie wymaga dużych inwestycji finansowych. Przed rozpoczęciem treningów warto jednak wyposażyć się w naprawdę dobre buty przeznaczone specjalnie do biegania. Takie obuwie może być nie tylko bardzo wygodne, ale także ładne i modne.

Dobre buty to podstawa

Zakup nieodpowiedniego obuwia jest jednym z najczęstszych i najpoważniejszych błędów popełnionych przez początkujących biegaczy. Niestety mało doświadczone osoby zazwyczaj myślą, że można biegać praktycznie w każdym wygodnym obuwiu. Tymczasem buty sportowe damskie muszą spełnić szereg konkretnych warunków, aby nadawały się do intensywnego uprawiania sportu.

Tenisówki, czy trampki często określa się jako obuwie sportowe, co jednak nie oznacza, że nadają się one na treningi. Trzeba pamiętać, że przez systematyczne bieganie w butach, które nie są do tego przystosowane, można narazić na szwank swoje zdrowie i spowodować poważne kontuzje stawów, stóp, a nawet kręgosłupa.

Na co zwracać uwagę?

Buty sportowe damskie przeznaczone do biegania muszą być przede wszystkim bardzo dobrze dobrane do stopy i wygodne. Obuwie należy mierzyć w skarpetkach, najlepiej po południu, gdy stopa jest zmęczona i nieco opuchnięta, tak jak będzie to miało miejsce w czasie biegania. Warto dobrze wypróbować buty, przejść się w nich, a nawet przebiegnąć po sklepie.

Idealne obuwie do biegania musi być nieco większe od tego noszonego na co dzień. Duży palec stopy powinien mieć nieco luzu. Nie można jednak przesadzać – obuwie musi zapewnić odpowiednią stabilność, a stopa nie może się przemieszczać. Na pewno nie należy kupować za ciasnych butów z nadzieją, że z czasem dopasują się do stopy. Dobre obuwie przeznaczone do biegania jest projektowane tak, aby nie zmieniało kształtu.

Różne rodzaje stóp

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że istnieją trzy rodzaje stóp. Wybór butów sportowych damskich musi być więc podyktowany nie tylko ich jakością, czy ceną, ale także indywidualnymi potrzebami każdej osoby. Dzięki temu uda się osiągnąć optymalny efekt, a wybrane obuwie rzeczywiście zapewni maksymalny komfort.

Rodzaje stopy różnią się dystrybucją ciężaru ciała. Stopa neutralna równomiernie rozkłada ciężar na całej powierzchni. Odpowiednie buty w takim przypadku powinny być pozbawione stabilizatora. Najczęściej oznaczane są jako cushion. Takie same obuwie mogą również nosić osoby ze stopą supinującą, czyli taką, która przenosi ciężar na zewnątrz. Stopa promująca, przenosząca ciężar do wewnątrz, będzie wymagała butów z dodatkową stabilizacją.

Trudna decyzja

Jak widać wybór butów sportowych damskich przeznaczonych do biegania nie jest wcale prostym zadaniem i na pewno wymaga posiadania pewnej wiedzy na ten temat. Dlatego warto dobrze przygotować się do takich zakupów, a w przypadku wątpliwości poprosić o radę kogoś bardziej doświadczonego. Trzeba brać pod uwagę, że taka decyzja będzie miała wpływ nie tylko na stan portfela, ale także na zdrowie.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com