Jak opiekować się szczeniakiem?
Zabierając małego szczeniaka do domu bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Zabrałeś szczeniaka od matki i jego rodzeństwa – teraz Ty jesteś rodziną dla szczeniaka. Jak się zatem opiekować takim małym szczeniakiem?
Odpowiednie żywienie szczeniaka
Pies jeszcze nie dawno żywił się częściowo mlekiem matki a częściowo karmą otrzymywaną od ludzkich opiekunów – teraz gdy zabrałeś psa do domu pies będzie wyłącznie jadł to co od Ciebie otrzyma. Odpowiednie żywienie szczeniaka to jeden z dwóch najważniejszych elementów w opiece nad takim młodym psem. Kup dobrą karmę dla psów – wybierz karmę odpowiednią dla Twojego psa. Jeśli Twój pies urośnie na dużego psa to kup karmę dla szczeniąt dużych ras – taka karma ma większe granulki dostosowane do wielkości zębów psa poza tym karma dla szczeniąt dużych ras posiada większe ilości wapnia i innych składników mineralnych – takie szczeniaki szybko rosną i mają bardzo duże zapotrzebowanie na składniki mineralne. Nie ma co oszczędzać na żywieniu szczeniaka bo gdy pies w wyniku złej diety dostanie krzywicy lub innych chorób to odbije się to na zdrowiu psa i całym jego przyszłym życiu. Dlatego kup najlepszą karmę dla psów na jaką Cię stać.
Zapisz szczeniaka na szkolenie.
Szkolenie psów warto rozpoczynać już gdy pies ma 2-3miesiące – takie młodego psa przeprowadza się przez proces socjalizacji i uczy się psa zachowania czystości w domu. Odpowiednia socjalizacja i szkolenie szczeniaka to druga najważniejsza rzecz związana z opieką nad psem. Odpowiednie ćwiczenia szkoleniowe to również forma spędzania czasu z psem i zabawa z psem. Szkolenie szczeniaka w dużej mierze oparte jest o gry i zabawy z psem, bo szkolenie szczeniaka przypomina wychowanie małego dziecka czy wysłanie dziecka do przedszkola. Stąd często mówi się o psim przedszkolu. Warto nauczyć w trakcie zajęć szkoleniowych psa takich komend jak siad i leżeć. Ale także co bardzo ważne trzeba psa nauczyć tego, że nie wolno ludzi gryźć mocno zębami – że wolno się bawić tylko wybranymi zabawkami. Uczymy też psa czystości w domu, czyli pilnujemy tego aby jak najczęściej wychodzić z psem na spacery aby pies załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne w trakcie spacerów a nie w domu w którym mieszka.