a
HomeDom i wnętrzeNajczęstsze błędy związane z dekoracją stołu

Najczęstsze błędy związane z dekoracją stołu

Najczęstsze błędy związane z dekoracją stołu

obrus wigilijnyDekoracja stołu ma sprawić, aby ten wyglądał bardzo ekskluzywnie. Niestety czasem ma zupełnie odwrotny efekt, zwykle wtedy, kiedy albo nie mamy pojęcia o tym jak poprawnie dekorację wykonać lub gdy w jednym momencie chcemy wykorzystać wszystko, co znajdzie się pod naszą ręką.

Nieudana dekoracja jest gorsza niż żadna. Sprawia, że nasz stół wygląda komicznie, a gościom jest niewygodnie. Nie raz powoduje, że Ci parskają ze śmiechu nie chcąc jednocześnie sprawiać nam przykrości. Aby uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji wystarczy nauczyć się sztuki dekoracji, a żeby było szybciej to po prostu przeczytać ten wpis.

Jakie błędy dekoracyjne naszego stołu zdarzają się najczęściej?

  1. Zbyt duża wiązanka kwiatów

Stawiana na środku stołu, w miejscu najbardziej widocznym i newralgicznym sprawia, że goście nie widzą swoich twarzy. Oczywiście jest to niekomfortowa sytuacja zwłaszcza podczas rozmowy. Nie widząc swojego rozmówcy trudno jest nam nawiązać z nim jakiś bliższy kontakt.

Jeśli już zdecydujemy się na dekorację naszego stołu wybierzmy lepiej kwiaty pasujące do bardzo wysokiego wazonu lub mniejsze, delikatne, które tylko podkreślą dekorację stołu.

  1. Obrus niedopasowany do sytuacji

Obrus to najważniejszy element naszego stołu. Powinien leżeć na nim idealnie i jednocześnie nie być zbyt pstrokaty. Tej zasady trzymajmy się zwłaszcza wtedy, kiedy mamy zamiar udekorować stół drobnymi przedmiotami. Jeśli mamy w planie zorganizować kolację wigilijną skuśmy się raczej na biały obrus i kolorową nakładkę np. o barwie mocnej czerwieni lub złota.

Obrus wigilijny w gwiazdki dodatkowo przyozdobiony reniferami, mikołajem i choinką może zupełnie zepsuć efekt końcowy naszej dekoracji.

  1. Kapiący wosk

Świece dodają klimatu i zapachu, jeśli zakupimy odpowiednie świece zapachowe. Kawa, czekolada, imbir, jabłko to ulubione zapachy na zimowe wieczory. Warto zatem znaleźć na nie miejsce także przy stole. Uwaga jednak z tym, jak je umieścimy. Zanim pojawią się na blacie naszego stołu warto zabezpieczyć je np. kładąc na jakiejś podstawce lub w szklanym pojemniku. Dzięki temu wosk nie zniszczy naszego obrusu oraz blatu.

  1. Jak ułożyć serwety

Pamiętajmy, że serwetki świetnie zdobią nasz stół, ale tylko wtedy, kiedy odpowiednio je ułożymy. Papierowe serwetki możemy umieścić w jednym, głównym serwetniku. Natomiast serwety z materiału upnijmy przy pomocy specjalnych klamer na każdym z talerzy, tak aby goście mogli je swobodnie położyć później na kolanach.

  1. Sztućce i porcelana

Nigdy nie będzie wyglądała dobrze, jeśli najnormalniej w świecie nie będzie wyglądała dobrze. Brudne naczynia oraz sztućce nie tylko zniechęcają do jedzenia, ale również pokazują nam jakimi jesteśmy gospodyniami.

Naczynie nie powinny być ponadto wyszczerbione, a sztućce muszą być ułożone na stole w odpowiedniej kolejności. Zasada jest taka, że sztućce do przekąsek układamy maksymalnie na zewnątrz zastawy. Sztućce do dania głównego bliżej talerza.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com