a
HomeCiekaweKontrola w systemach informatycznych przedsiębiorstw

Kontrola w systemach informatycznych przedsiębiorstw

Kontrola w systemach informatycznych przedsiębiorstw

Kontrola w systemach informatycznych przedsiębiorstw

Niezawodność wprowadzania dużych ilości informacji operacyjnych do systemu informatycznego zawsze wiąże się w możliwością występowania błędów.

Konsekwencje błędów

Błąd merytoryczny (pomyłka w sposobie identyfikacji) może być niezauważalny i przede wszystkim może powodować poważne perturbacje w kolejnych sekwencjach przetwarzania danych. Funkcje systemu informatycznego agregujące aktualnie pozyskane dane przenoszą ewentualny błąd wyżej, gdzie jest on coraz cięższy do namierzenia, z znacząco może zniekształcić wyniki. Toteż w odpowiednio zorganizowanym systemie informatycznym przedsiębiorstwa kontrola danych merytoryczna danych wejściowych powinna być zorganizowana na bardzo wysokim poziomie.

Eliminacja czynnika ludzkiego

Kontrolę można również całkowicie pominąć, eliminując czynnik ludzki. Ciężar wprowadzenia danych do systemu przesuwa się wtedy z człowieka na urządzenia potrafiące automatycznie identyfikować dane. W takim celu najczęściej wykorzystywane są kody kreskowe, tzw. graficzna ilustracja identyfikowania danych. Wykorzystywane są one do automatycznego pobierania danych przez urządzenia potrafiące je odczytać i przekazać do systemu informatycznego w celu zinterpretowania. W tym celu mogą być wykorzystywane także inne nośniki informacji np. radiowe tagi elektroniczne tzw. chipy, zapisy magnetyczne, itp.

Procesy produkcyjne wymagają dostarczenia wielu surowców, półproduktów, materiałów, półfabrykatów, części podzespołów i większych elementów, niezbędnych do wytworzenia produktu o nowych cechach i własnościach. Wiąże się to z koniecznością tworzenia zasileniowych strumieni materiałowych, względnie stałych regularnie powtarzających się w odpowiednich odstępach czasu. Decyzje zaopatrzeniowe obejmują wybór źródeł zakupu, określenie wielkości kupowanych materiałów i częstotliwość zakupów, wybór środków transportu i przewoźnika, ustalenie cen i jakości kupowanych pozycji materiałowych. Z drugiej strony, muszą być podejmowane bardzo rozważnie, z uwzględnieniem ich znaczącego wpływu na poziom kosztów i osiąganych zysków.

Przeczytaj też: CDN XL.

Share With:
Tags

BozenaKowalczyk@dayrep.com