Ogród zimowy jako dobudówka
Ogród zimowy można zaplanować już w fazie projektowania domu. Jednak bywa i tak, że pomysł na oranżerię przychodzi znacznie później. Czy zatem można dobudować ogród zimowy do istniejącego już budynku?
Aby wybudować ogród zimowy przy stojącym już budynku, potrzebne jest pozwolenie na budowę, gdyż dobudówka wiąże się przeważnie z naruszeniem układu konstrukcyjnego domu. Dobudowany ogród zimowy powinien dobrze komponować się z całą bryłą budynku, dlatego najlepiej przy projektowaniu skorzystać z usług doświadczonego architekta.
Obecnie często stawia się ogrody zimowe drewniane lub ogrody zimowe drewniano-aluminiowe. Są bowiem trwałe, stabilne oraz stosunkowo lekkie i nie ulegają korozji. Warto zapoznać się z ofertą co najmniej kilku wykonawców, których specjalizacją są ogrody zimowe. Ceny na taką usługę bywają różne, w zależności od rodzaju użytych materiałów, wielkości pomieszczenia oraz innych czynników.
Ogród zimowy połączony z budynkiem musi mieć szczelną konstrukcję i spełniać określone parametry izolacji cieplnej. W punktach łączeń nie powinny się pojawić żadne mostki termiczne. Warto zastanowić się również nad odpowiednim ogrzewaniem i wentylacją, by przebywanie w pomieszczeniu było w pełni komfortowe zarówno latem, jak i zimą.
Dobudowanie ogrodu zimowego może podnieść wartość rynkową budynku oraz jego walory estetyczne, dlatego wykonanie i wykończenie powinno być bardzo dokładne, rzetelne i estetyczne.
Sprawdź też: klimatyczne zestawy ogrodowe.
Zdjęcie i materiał pochodzi ze strony Wintergarten ogrody zimowe