a
HomeCiekaweDieta w walce z endometriozą?

Dieta w walce z endometriozą?

Dieta w walce z endometriozą?

Endometrioza jest bardzo złożonym schorzeniem, na rozwój którego wpływ ma cała masa czynników. Szczególnie dostrzega się wpływ pewnych zachowań na rozwój i nasilenie dolegliwości związanych z endometriozą. Trzeba więc do tego poważnie podejść i zdecydować się na skuteczne narzędzia terapeutyczne, które mogą nie wiązać się jedynie z leczeniem farmakologicznym i operacyjnym. W chorobie, którą jest endometrioza dieta może istotnie modyfikować przebieg choroby, ograniczać nawroty i postęp schorzenia.

O endometriozie słów kilka

Towarzystwa ginekologiczne stale starają się uświadamiać kobiety na temat istnienia endometriozy. Schorzenie daje pewne charakterystyczne objawy, które związane są bezpośrednio z patofizjologią całości choroby. W endometriozie komórki błony śluzowej macicy znajdują się poza jej światłem, a więc w obrębie trzonu macicy, jajowodów, jajnika oraz jamy otrzewnej. Ogniska te są źródłem następujących objawów patologicznych:

– bólów okołomenstruacyjnych o dużym nasileniu,
– przedłużających się krwawień miesiączkowych,
– zespołów bólowych miednicy mniejszej,
– krwawienia z przewodu pokarmowego,
– bólu w trakcie stosunku,
– krwawienia kontaktowego z szyjki macicy,
– bólu w trakcie defekacji i oddawania moczu.

Ogniska endometriozy mogą pękać, szczególnie w przypadku torbieli czekoladowych jajnika i wymagać mogą natychmiastowej interwencji chirurgicznej. W leczeniu zachowawczym stosowane są leki ograniczające podziały endometrium i ograniczające stężenie hormonów płciowych. Powszechnie wykorzystywane są leki hormonalne, jak dienogest albo analogi gonadoliberyny. Należy jednak dostrzec potencjał codziennych zachowań i nawyków.

Dieta w walce z endometriozą

Dlaczego w chorobie, którą jest endometrioza dieta ma tak istotne znaczenie? Bo skład diety oraz ilość tkanki tłuszczowej bezpośrednio przekładają się na nasilenie aktywności hormonalnej. Nadmiar kwasów tłuszczowych w diecie doprowadzać może do nasilenia procesów zapalnych, co manifestować się będzie silniejszymi dolegliwościami bólowymi oraz nasileniem krwawienia miesiączkowego.
Korzystny wpływ w endometriozie wykazano klinicznie dla kilku rodzajów pokarmu:
– witaminy D,
– witaminy C,
– wielonienasyconych kwasów tłuszczowych,
– związków kurkuminy,
– błonnika pokarmowego,

Wpływ tych związków najprawdopodobniej wynika z modyfikacji gospodarki hormonalnej oraz regulacji intensywności stanu zapalnego. Odpowiednia dieta i suplementacja mogą ograniczyć postęp choroby i przyczynić się do zmniejszenia dolegliwości!

Zapraszam na stronę miracolo.clinic/leczenie-endometriozy/terapia-zywieniowa.html.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com

Industrialny metalowy hoker stołek barowy z oparciem Wysoka osłonka na donice do salonu z drewna i metalu