a
HomeTechnologiaMagazyny – co warto wiedzieć o przechowywaniu towarów

Magazyny – co warto wiedzieć o przechowywaniu towarów

Magazyny – co warto wiedzieć o przechowywaniu towarów

Większość firm produkcyjnych i transportowych potrzebuje przestrzeni magazynowych, których utrzymanie nierzadko wymaga sporych nakładów finansowych. W zależności od przechowywanego towaru magazyn musi być on odpowiednio przygotowany.

W magazynach, gdzie przechowywane są głównie maszyny przemysłowe oraz części zamienne do nich nie ma specjalnych wymagań dotyczących temperatury w pomieszczeniu czy sposobu ich przechowywania. Zazwyczaj w takich magazynach nie ma konieczności utrzymywania stałej temperatury czy wilgotności powietrza. Również sposób składowania jest dość dowolny.

Zupełnie inaczej jest w przypadku magazynów, w których przechowywane są produkty żywnościowe. Ten rodzaj towaru wymaga suchego, ciemnego i chłodnego otoczenia, aby żywność nie zepsuła się. Często pojawia się również problem ze składowaniem produktów spożywczych, które nie zawsze mogą być układane bezpośrednio jedne na drugich. W przypadku magazynów, gdzie składowane są takie produkty często stosuje się wielopółkowe regały, dzięki czemu składowanie np. towarów wrażliwych na nacisk jest łatwe i wygodne.

Jeszcze innej formy magazynowania wymagają produkty mięsne, mleczne czy owoce i warzywa. W tym przypadku opakowania muszą być odpowiednio dostosowane do przechowywanych towarów. Najczęściej stosuje się tu opakowania i skrzynie drewniane oraz skrzyniopalety plastikowe (zobacz: http://www.utzgroup.com.pl/pl/produkty/produkty-standardowe/skrzyniopalety/) umożliwiające swobodny przepływ powietrza. Niekiedy pojemniki te są dodatkowo wyścielane tworzywem, które absorbuje wodę, przez co produkty spożywcze zabezpieczone są przed gniciem. Trzeba również pamiętać, że produkty żywnościowe wymagają odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza. Najczęściej przechowywane są w chłodniach, co zabezpiecza je m.in. przed wyschnięciem.

Warto zaznaczyć, że również takie produkty jak meble, odzież czy zabawki potrzebują magazynów, które spełniają określone wymagania. Pomieszczenia, gdzie są one składowane nie mogą być wilgotne a temperatura panująca wewnątrz nie może być ujemna. Trzeba pamiętać, że złe warunki przechowywania mogą doprowadzić do zniszczenia towaru.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com