a
HomeDom i wnętrzeOświetlenie – element wyposażenia naszego domu gwarantujący dobry humor

Oświetlenie – element wyposażenia naszego domu gwarantujący dobry humor

Oświetlenie – element wyposażenia naszego domu gwarantujący dobry humor

oswietlenie, element wyposazenia naszego domuJesienią wieczory są coraz dłuższe i chłodniejsze. Zimą, dzień kończy i zaczyna się w pracy. Szybko jest ciemno i zimno, co oczywiście niezbyt pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Aby zrekompensować sobie niedostatki światła naturalnego, konieczne jest wyposażenie domu w odpowiedni zestaw lamp. Ciepła, jasna barwa dobiegająca z żarówek działa kojąco na nasze skołatane nerwy.

Światło słoneczne to nie tylko gwarancja dobrego humoru. To również: dobry sen, odpowiedni poziom hormonów w organizmie. Im mniej promieni słonecznych, tym więcej problemów związanych ze snem, koncentracją, naszą aktywnością oraz pogarszającym się samopoczuciem.

Niedostateczna ilość światła słonecznego to również zakłócony proces produkcji melatoniny oraz sezonowe zaburzenia nastroju.

Na tzw. zimową depresję, cierpi coraz więcej osób. Optymalnie dobrane, sztuczne oświetlenie gwarantuje lepsze samopoczucie oraz intensywniejszą i wydajniejszą pracę.

Jak dobrać światło sztuczne, aby spełniło rolę naturalnego i poprawiło nasz humor

Dodatkowe światło sztuczne przyda się w różnych pomieszczeniach. Zwłaszcza tam, gdzie zależy nam na relaksie oraz odpoczynku. Do takich wnętrz koniecznie dobieramy światło o temperaturze barwowej do 3000 Kelwinów.

Światło takiej mocy będzie idealne do lampek nocnych oraz reflektorów umieszczanych gdzieś w otoczeniu łóżka.

W miejscu pracy konieczne będzie dobranie nieco innego światła. Przy wykonywaniu czynności wymagających maksymalnego skupienia oraz wytężonego wysiłku wzrokowego, zastosowanie znajdą źródła światła, charakteryzujące się białą, neutralną temperaturą barwową około 4000 Kelwinów. Warto zwrócić tutaj uwagę na tzw. chłodniejsze światło.

Lecznicze światło?

Tak jak w przypadku koloroterapii czyli leczenia przy pomocy barw, tak i oświetlając niektóre elementy wyposażenia możemy wprawić się w lepszy nastrój. Natężenie światła powinno wówczas wynosić od 1000 do 2500 luksów.

Naświetlając elementy wyposażenia warto pamiętać. Barwa niebieska ułatwia koncentrację i uspokaja. Jest również przydatna w leczeniu stanów zapalnych. Zielona – odpręża i relaksuje. Polecana jest osobom borykającym się z przewlekłym stresem. Kolor pomarańczowy sprawdzi się przy uporczywych skurczach. Czerwony wzmacnia organizm.

Światło dobiegające z latarenek, małych lampek biurkowych czy świec to zresztą idealny sposób na relaks. Kto z nas nie lubi zaszyć się gdzieś w odmętach swojej sypialni i rozczytywać się w ulubionej lekturze.

Światło jest niezbędne do życia każdemu, im lepiej dobrane tym lepiej będziemy się czuć i funkcjonować w codziennym, zabieganym świecie.

 

 

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com

https://codilab.pl/funkcjonalnosc-spotyka-design-hokery-do-kuchni-i-sekret-idealnego-wnetrza/ https://artexint.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-i-ogrodowy-sekret-przytulnych-wieczorow-na-swiezym-powietrzu/ https://gosciniecmurckowski.pl/ogrzewacze-gazowe-technologia-na-rzecz-komfortu/