a
HomeCiekaweNieruchomości komercyjne – na co zwracać uwagę?

Nieruchomości komercyjne – na co zwracać uwagę?

Nieruchomości komercyjne – na co zwracać uwagę?

Śląsk od lat kojarzy się nie z kopalniami, ale z rozwijającym się przemysłem nowoczesnym, w którym zatrudnia się wielu pracowników. Rodzaj prowadzonej działalności w wybranych śląskich miastach zależy dość mocno od planu zagospodarowania, jaki powstał z myślą o przyszłym rozwoju aglomeracji śląskiej.

Gdzie szukać nieruchomości i działek?

Zdarza się, że w ofertach nieruchomości można znaleźć nieruchomości komercyjne położone na wydzielonych działkach, sąsiadujących z liniami i bocznicami kolejowymi lub z głównymi szlakami transportowymi. Jednak pojedyncze działki mogą mieć doprowadzone media i mogą być działkami uzbrojonymi, przy czym nie zawsze to dotyczy utwardzenia terenu czy możliwości dojazdu na terenie działki dla pojazdów cięższych.

W okolicach wybranych miast, np. Siemianowic Śląskich czy Wodzisławia, wydzielono specjalne strefy ekonomiczne, będące jednocześnie strefami przemysłowymi. Czasem są to tereny należące kiedyś do kopalń, które obecnie można w bardzo krótkim czasie dostosować do potrzeb rozwijających się kolejnych gałęzi przemysłu. Prowadzenie działalności na takiej działce musi być zgodne z planem, jaki stworzono dla danej strefy.

Lokalizacja i dojazd

Dla wielu inwestorów, którzy nieruchomości komercyjne wykorzystują do prowadzenia działalności, bardzo duże znaczenie ma położenie samej nieruchomości. Tu warto pamiętać, że nie zawsze oznacza to, że działka inwestycyjna musi się znajdować na terenie konkretnego miasta na Śląsku.

O wyborze danej lokalizacji decyduje bardzo często możliwość dojazdu. Firmy coraz rzadziej korzystają z usług przewozów cargo, oferowanych przez polskiego przewoźnika kolejowego, dlatego nie zwracają większej uwagi na bliskość bocznic kolejowych. Ze względu na korzystanie z transportu kolejowego znacznie większe znaczenie ma dogodny dojazd do głównych dróg krajowych.

Ułatwienia dla biznesu

Wspomniany dogodny dojazd, najczęściej po utwardzonej drodze, to jeden z atutów, który przemawia za wyborem konkretnej działki. Wielu inwestorów przyciąga się do parków przemysłowych udostępniając im utwardzone tereny działek oraz podjazdy dla samochodów ciężarowych, zlokalizowane na samej działce.

Rzeczą oczywistą jest, że poszukiwane działki inwestycyjne są działkami uzbrojonymi. Dostęp do mediów to warunek konieczny dla wielu inwestorów, którzy są coraz mniej skłonni do ponoszenia dodatkowych kosztów na finansowanie przyłączy na działce.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – nieruchomości komercyjne

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com