a
HomeCiekaweNietuzinkowy ślub – ciekawe pomysły

Nietuzinkowy ślub – ciekawe pomysły

Nietuzinkowy ślub – ciekawe pomysły

Ślub to niezwykle podniosłe wydarzenie w życiu młodych ludzi. Zawarcie związku małżeńskiego pieczętuje związek, pozwala na oficjalne rozpoczęcie życia we dwoje. W Polsce silnie zakorzeniona jest tradycja zawierania związków małżeńskich w kościele. Ze względu na konkordat takie ceremonie są ważne także z cywilnego punktu widzenia. Podczas samej ceremonii młoda para podpisuje odpowiednie dokumenty, które później wysyłane są do odpowiednich urzędów. Jak wygląda organizacja takiej ceremonii? Czy koniecznie musimy zawierać związki małżeńskie w urzędach czy w kościołach?

Śluby cywilne i kościelne

Ceremonie cywilne i kościelne różnią się od siebie zasadniczo. Różnica polega przede wszystkim w ich charakterze – ceremonie w kościele zawierane są w obecności księdza, przed Bogiem. Dla osób wierzących ten rodzaj ceremonii jest jedyną drogą do zawarcia małżeństwa. W przypadku ceremonii cywilnych prowadzi je urzędnik uprawniony do dawania ślubów. Różnią się także koszty – cywilny ślub to kwota rzędu 100 zł. W przypadku ceremonii kościelnych musimy liczyć się z cenami rzędu 1000 zł.
Różni się także czas samej ceremonii – ślub cywilny trwa ok. 25 minut, kościelny – około godziny.

Od 2015 roku zmieniły się nieco przepisy związane ze ślubami cywilnymi – od 1 stycznia możliwe jest zwieranie ich również poza urzędem stanu cywilnego. Taka uroczystość może odbyć się na zabytkowym zamku, pałacu, nawet w pięknym ogrodzie. Konieczne jest jednak wypełnienie odpowiedniego wniosku, zaproszenie urzędnika oraz zapłacenie kwoty rzędu 1000 zł.
Ciekawą alternatywą jest zorganizowanie ślubu na rajskiej wyspie – specjalizują się w tym od niedawna topowe biura podróży. Zawarcie ślubu na Dominikanie czy Seszelach z pewnością będzie niezapomnianym wydarzeniem: otoczenie palm, szum krystalicznie czystego morza. Wart taki wyjazd połączyć z podróżą poślubną.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com