Starsze społeczeństwo
Społeczeństwo się starzeje. Jest to niezaprzeczalny fakt. Znacząco wzrosła średnia wieku, a z drugiej strony spadła dzietność. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest samotność i trudności w zapewnieniu sobie odpowiedniego poziomu życia przez seniorów. Oczywiście nie dzieje się tak w przypadku każdej osoby w wieku podeszłym, jednak nie da się nie zauważyć wzrostu zainteresowania zawodami i usługami medycznymi polegającymi na opiece nad seniorami. Osoby trudniące się tymi zawodami muszą wykazywać się jednak ogromną liczbą cech, dających im predyspozycje do takiej pracy.
Geneza zjawiska i zmian społecznych
Jeszcze kilkanaście lat temu, opiekun osoby w podeszłym wieku, kojarzony był głównie z pracą poza granicami Polski, najczęściej w Niemczech. Wielu ludzi dziwiło się faktom, że coraz większa liczba seniorów pozostaje samotna, a rodzinie lepiej wynająć opiekuna, niż samej zajmować się członkiem rodziny. Mentalność w Polsce przeszła ogromne zmiany i doszło do rezygnacji z modelu rodzin wielopokoleniowych i praca na tych stanowiskach, jako opiekun osoby starszej staje się coraz popularniejsza w Polsce.
Kim jest opiekun seniora?
Asystent osoby w wieku podeszłym to zawód, ale przede wszystkim powołanie – należy wykazywać się ogromną ilością empatii i innych uczuć, aby pracę wykonywać z odpowiednią dozą delikatności i wyrozumiałości. Seniorzy wykazują się potrzebą, aby inni udzielali im wsparcia w niektórych dziedzinach życia. Osobą, która powinna być tego typu przewodnikiem po współczesnym, zmieniającym się świecie jest właśnie asystent seniora. Wiadomym jest także, że do kompetencji należeć będzie wsparcie medyczne czy po prostu wypełnienie luki po rodzinie. Szczególnie dzieje się tak w przypadku osób niesamodzielnych i leżących.
Kompetencje opiekuna
Opiekun seniora, ma przede wszystkim stanowić substytut rodziny. Dlatego też, wiedza i kompetencje nie będą szczególnie ograniczone. Konieczna będzie zarówno wiedza medyczna – dotycząca pierwszej pomocy, jak i gastronomiczna. Pozwoli to ułatwić układanie zbilansowanego menu dla osoby o szczególnych potrzebach żywieniowych. Inne kompetencje to sumienność, empatia czy duża dawka cierpliwości. Seniorzy przejawiają trudności w komunikowaniu swoich potrzeb, a na początku współpracy mogą zwyczajnie się wstydzić swojej nieporadności i problemów. Ważna jest zatem umiejętność słuchania i odpowiadania na ich potrzeby.
W zależności od potrzeb seniorzy potrzebują opiekunów medycznych lub pomocy domowej. Czasem ich główną potrzebą jest osoba, z którą można zwyczajnie porozmawiać. Niezależnie od wszystkiego opiekunów seniorów będzie przybywać, gdyż rynek generuje takie zapotrzebowanie.