a
HomeCiekaweŚwiadczenia rodzinne w Norwegii

Świadczenia rodzinne w Norwegii

Świadczenia rodzinne w Norwegii

Wiele rodzin wyjeżdżając do pracy w Norwegii stara się uzyskać informację, na jakie świadczenia rodzinne można tam liczyć. Warto więc od razu poinformować, iż zasiłek rodzinny w Norwegii wynosi 970 NOK (koron norweskich). Przysługuje on na każde dziecko do 18. roku życia. W przeliczeniu na naszą walutę jest to ok 417 zł. Co ważne – nie występują tam takie obostrzenia jak w przypadku realizowanego w naszym kraju programu „500+”

 

Warunki pobierania zasiłku rodzinnego w Norwegii

Aby móc pobierać zasiłek rodzinny w Norwegii, należy legalnie pracować w tym kraju i w nim opłacać należne składki ubezpieczenia społecznego (trygdeavgift). Forma zatrudnienia nie ma tutaj większego znaczenia, może to być praca etatowa, prowadzenie własnej działalności gospodarczej, kontrakt, czy też pobieranie świadczeń społecznych równoważnych zatrudnieniu. Trzeba również stale zamieszkiwać na terenie Norwegii.

 

Jak długo czeka się na decyzję?

W odróżnieniu od świadczeń przyznawanych w naszym kraju, na decyzję oczekuje się od 12 do 24 miesięcy. Trzeba jednak podkreślić, iż można wystąpić o świadczenie nawet do 3 lat wstecz.  Jest to spora zaleta, gdyż u nas świadczenie przysługuje od momentu złożenia wniosku. Czas na rozpatrzenie wynosi do 3 miesięcy, czasem więcej, jednakże wypłata występuje wówczas z wyrównaniem. Wypadałoby też wspomnieć, iż w przypadku rodziców samotnie wychowujących dzieci, przysługuje dodatkowe świadczenie, również w wysokości 970 NOK, niezależnie od ilości posiadanych dzieci.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com