Jaką baterię łazienkową wybrać?
Baterie łazienkowe powinny być nie tylko eleganckie, ale przede wszystkim funkcjonalne. Oto kilka wskazówek ułatwiających wybór idealnej baterii łazienkowej.
Na rynku istnieje ogromny wybór baterii do łazienki. Różnią się kształtem, materiałem wykonania, funkcjami i sposobem montażu. Zobacz, na co warto zwracać uwagę przy wyborze kranu nad umywalką lub wanną w łazience.
Bateria jednouchwytowa czy dwuuchwytowa
Bateria z jednym uchwytem jest wygodniejsza do obsługi niż bateria z dwoma kurkami. Pozwala również na znaczną oszczędność wody – dzięki niej w krótszym czasie ustawisz odpowiednią temperaturę i siłę strumienia wody. Niektóre baterie jednouchwytowe posiadają funkcję chroniącą przed poparzeniem rąk i dodatkowo ogranicznik wypływu, co przydaje się zwłaszcza, gdy z umywalki korzystają małe dzieci.
Długa czy krótka wylewka
Od kształtu ważniejsza jest długość długość. Warto ją dobierać do głębokości umywalki – zamontowanie długiej wylewki nad płytkim zlewem sprawi, że woda z kranu będzie po prostu chlapać na boki. Dlatego do płytkiego zlewu wybierz mały kran, a do głębokiej misy możesz wybrać długi, efektownie zagięty kran. Ruchoma wylewka ułatwi mycie rąk i spłukiwanie umywalki. Nad wanną możesz zainstalować baterię z wyciąganą wylewką. Wydłużony uchwyt ułatwi uruchomienie strumienia wody. Kupując baterię warto też pamiętać o tym, że łatwiej czyści produkty o obłym kształcie.
Perlator czy zwykła wylewka
Perlator potrafi oszczędzić 30% miesięcznego zużycia wody. To drobne sitko na wylewce napowietrza wodę i sprawia, że strumień jest szeroki i spiętrzony, przy mniejszym przepływie wody. W rezultacie zużycie wody jest mniejsze, a mycie rąk nad umywalką jest równie skuteczne.
Z termostatem czy bez?
Chociaż termostatyczna bateria jest zwykle droższa niż zwykła bateria, to w dłuższej perspektywie jej zakup jest bardziej opłacalny. Bateria termostatyczne jest trwała, a jej głowica nie zużywa się szybko, potrafi też znacznie oszczędzić wodę. Zwróć również uwagę na materiał, z której jest wykonana armatura. Niektóre krany posiadają powłokę, która chroni je przed osadami z kamienia. Jeśli chcesz mieć pewność, że dokonujesz właściwego wyboru sprawdź także największe błędy podczas wyboru baterii łazienkowych.