a
HomeTechnologiaTransport wewnątrz zakładowy

Transport wewnątrz zakładowy

Transport wewnątrz zakładowy

W każdym przedsiębiorstwie istnieje potrzeba przemieszczania surowców, półproduktów oraz wyrobów gotowych. Brak sensu wykonywania tej czynności w pojedynczych sztukach. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu różnego rodzaju pojemniki, skrzynie czy też palety (z obrzeżami lub bez). Ich popularność i niezawodność sprawiła, że ich wymiary, sposób wytwarzania oraz naprawy został znormalizowany. To właśnie pod nie zostały dostosowane regały magazynowe czy też wózki widłowe. Standardowe drewniane palety posiadają wymiary 1200x800x144mm. Za potrzebą różnych gałęzi przemysłu zostały one modyfikowane, a nawet zmieniono główny materiał na plastik.

Co dzięki temu uzyskano?

Palety o wyżej wymienionych wymiarach czyli palety h1 doskonale służą jako zamiennik palet drewnianych. Rozwiązanie to niesie ze sobą wiele korzyści. Paleta plastikowa h1 w stosunku do swojego drewnianego odpowiednika posiada aż o 30% mniejszą masę lecz zarazem dużo większą nośność. Doskonale nadają się do przechowywania na zewnątrz. Nie wchłaniają wilgoci oraz są odporne na niskie temperatury. Palety plastikowe czy też paleta higieniczna znalazły swe zastosowanie w szczególności w przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym. Przede wszystkim dzięki swej wysokiej odporności na grzyby i pleśnie. Ich czyszczenie natomiast jest nad wyraz łatwe ponieważ brud nie wnika w ich strukturę. Czyszczenie palet plastikowych można z powodzeniem przeprowadzić za pomocą wody pod ciśnieniem lub środków chemicznych (w tym antybakteryjnych). Paleta plastikowa h1 jest odporna zarówno na kwasy jak i zasady. Sposób wykonania wyżej wymienionych palet charakteryzuje się dużą dokładnością. Różnice w wymiarach wynoszą co najwyżej 1,5mm. Odgrywa to istotną rolę na przykład w zautomatyzowanych liniach transportowych. Należy także nadmienić, że przy stosowaniu palet plastikowych nie występuje ryzyko uszkodzenia materiału przez wystające gwoździe lub zszywki. Pracownicy natomiast nie zranią się drzazgami wystającymi z drewnianych palet.

Jakie zmiany wprowadzono?

Obecnie palety h1 posiadają specjalnie dopasowaną budowę, która umożliwia zmniejszenie wysokości stosu o około połowę. Paleta higieniczna posiada także specjalne otwory odprowadzające wodę oraz gumowe stopki lub listwy działające antypoślizgowi. Palety plastikowe h1 nadają się do stosowania w magazynach wysokiego składowania, a dzięki specjalnie dobranym materiałom, poprawnie użytkowane mogą pozostać wykorzystywane nawet przez 10lat.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com