a
HomeCiekaweWybór lub zmiana biura księgowego

Wybór lub zmiana biura księgowego

Wybór lub zmiana biura księgowego

Wybór lub zmiana biura księgowegoProwadzenie księgowości wiąże się z mnogością zagadnień, których nieznajomość może zaszkodzić firmie. Z tego względu wielu przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z usług biur księgowych, które w profesjonalny sposób zajmują się wszelkimi zagadnieniami podatkowymi. Jakie cechy wyróżniają dobre biuro księgowe?

Na co zwrócić uwagę wybierając biuro księgowe?

Godziny pracy i zakres wsparcia

Firmy księgowe zajmują się nie tylko obsługą dokumentacji, ale także doradztwem. Oczywiście, udzielają go w godzinach funkcjonowania firmy, dlatego warto zwrócić uwagę na elastyczność pracy biura. Ważny jest także sposób, w jaki można skontaktować się z firmą, zwłaszcza że ogromna ilość biur księgowych stawia teraz na księgowość on-line i za tą pomocą kontaktuje się ze swoimi kontrahentami. Rzeczą, która wyróżnia od siebie księgowych, jest również zakres tematyki udzielanych porad. Wsparcie merytoryczne może dotyczyć nie tylko tradycyjnej księgowości. Coraz więcej firm, ze względu na dużą konkurencję, powiększa obszar swoich obowiązków, np. o doradztwo w sprawie optymalizacji kosztów pracy korporacji.

Dostęp do dokumentacji

Dostęp do dokumentów i faktur, nawet tych przesłanych już wcześniej do księgowości, powinien być możliwy dzięki skanowaniu i dostarczaniu ich przedsiębiorcy drogą elektroniczną. Do tych celów wykorzystuje się również często kurierów. Nowoczesne biura rachunkowe udostępniają też klientom nowoczesne narzędzia do fakturowania, co pozwala na zaoszczędzenie czasu, związanego z dostarczaniem rachunków tradycyjnym sposobem.

Zakres odpowiedzialności

Umowy podpisywane z biurami księgowymi powinny obejmować jak największy zakres reprezentowania firmy. Może się okazać, że jeśli usługi księgowe kosztują niewiele, to nie będą one odpowiadać za kontakty z wieloma urzędami, co dostarczy przedsiębiorcy dodatkowej pracy.

Przynależność do organizacji branżowych

Najstarszą polską organizacją zrzeszającą biura księgowe jest Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. W ich rejestrze należy sprawdzić, czy konkretne biuro zrzesza się w tego typu organizacjach. Zapewnia to wysoką jakość usług księgowych i kompetencji pracowników.

Opinia o biurze księgowym

Profesjonalne biura rachunkowe dysponują referencjami wystawianymi przez swoich klientów. Warto poprosić o tego typu dokument, rozważając wybór księgowego. Źródłem podobnych danych jest również Internet, gdzie użytkownicy na wielu forach wymieniają się swoimi uwagami. Aby dopełnić obrazu, można także skontaktować się z obecnymi klientami księgowego.

Odpowiedzialność biura rachunkowego

Umowa z biurem księgowym bezkompromisowo powinna zawierać ubezpieczenie OC. Zawarcie umowy kontrahenta z księgowością nie zwalnia przedsiębiorcy z odpowiedzialności za ewentualne błędy wykryte przez fiskus. Z tego względu podpisywany dokument uwzględniać powinien pełnomocnictwo do sporządzania czy podpisywania deklaracji podatkowych, ale przedsiębiorca zawsze winien mieć kontrolę nad tymi dokumentami i sprawdzać je. Za ewentualne straty poniesione w wyniku wykrytych błędów, biuro odpowiada na podstawie polisy OC. Z tego względu jest to zapis obowiązkowy dla każdej umowy. Tylko w oparciu o nią kontrahent może domagać się odszkodowania.

Źródło: Cafefinance.pl

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com