a
HomeCiekaweWymiana oleju w silniku

Wymiana oleju w silniku

Wymiana oleju w silniku

Wymiana oleju w silnikuKażdy właściciel samochodu ma nadzieję na jego jak najdłuższą i jak najbardziej bezproblemową eksploatację. Jednak sama nadzieja nie wystarczy. O samochód trzeba dbać. Dostarczanie odpowiednich olejów – silnikowych czy hydraulicznych – to jeden ze sposobów, w jaki właściciel wyraża troskę o swój pojazd.

Skąd wiedzieć jaki olej wybrać?

Wybierając olej do samochodu, należy wziąć pod uwagę zalecenia producenta zawarte zwykle w książce pojazdu. O radę można zapytać także mechanika. Stare samochody (te z lat 70. i 80.) doskonale radzą sobie na olejach mineralnych i półsyntetycznych. Do pojazdów najnowszej generacji stosuje się oleje półsyntetyczne i syntetyczne, które zapewniają lepsze parametry i osiągi, a ich formuła jest na bieżąco aktualizowana i dostosowywana do nowoczesnych wymagań technologicznych.

Co ile wymieniać olej w silniku?

Także czas wymiany oleju jest wyraźnie określony przez producenta auta. Zwykle wymienia się je wraz z filtrem oleju, co rok lub po przejechaniu 10-20 tysięcy kilometrów. Nowe silniki umożliwiają dłuższą eksploatację cieczy, nawet do dwóch lat lub 30. tysięcy kilometrów. Stan poziomu oleju w silniku należy regularnie sprawdzać. Taką czynność dobrze wykonywać raz w miesiącu oraz zawsze przed dłuższą trasą, bez względu na wiek czy model samochodu. Co prawda czas wymiany zalecany przez producentów dopuszcza margines błędu, jednak nie warto czekać do ostatniej chwili. W nowoczesnych samochodach komputer pokładowy wyświetla informacje o zbliżającym się terminie wymiany, właściciele starszych pojazdów muszą sami pamiętać o konieczności odwiedzenia serwisu.

Koszta wymiany

Wymiana oleju to koszt rzędu 10-15 zł. Wielu mechaników oferuje tę czynność za darmo, jeśli olej kupujemy w ich serwisie. Wymiana filtra olejowego będzie nas kosztowała ok. 30 zł. Są to wydatki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania samochodu. Olej można także wymienić samodzielnie. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych wskazówkach:

* zużyty olej wlej do pustej butelki lub innego pojemnika. Pod żadnym pozorem nie wylewaj go do ziemi lub kanalizacji, gdyż jest on odpadem niebezpiecznym.

* Puste butelki i stary filtr powinny być oddane do warsztatu samochodowego, nie należy wyrzucać ich do śmietnika. Mechanicy samochodowi podpisują umowy z firmami utylizującymi tego typu odpady.

* Do wymiany oleju używaj tylko odpowiednich narzędzi.

* Możesz mieszać ze sobą oleje, pod warunkiem, że cechują się tą samą klasą lepkości.

* Nie stosuj oleju o większej klasie lepkości. Może to prowadzić do rozszczelnienia silnika.

* Płukanie silnika zalecane jest przed każdą wymianą oleju.

Konsekwencje

Olej silnikowy wpływa przede wszystkim na ochronę metalowych części motoru. Stosowanie starego lub niedopasowanego płynu prowadzi do spadku lepkości, zasadowości i ogólnej wytrzymałości filmu olejowego. Jest to przyczyną odkładania się nagarów i tworzenia szlamu w silniku, co powoduje niszczenie podzespołów i może doprowadzić do szybkiej awarii auta. Nawet najdroższy i najlepszy olej musi zostać w pewnym momencie wymieniony.

Źródło: castrol.com/pl_pl/poland/services/rady-eksperta.html

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com