a
HomeDom i wnętrzeModa w architekturze

Moda w architekturze

Moda w architekturze

Moda w architekturzeBudując dom i tworząc z niego nasze miejsce na świecie, dbamy najczęściej nie tylko o estetyczne i praktyczne wykończenie jego wnętrza, ale także o to, jak dom wygląda na zewnątrz. Wybieramy dach, który kolorystycznie i fakturowo pasuje do materiału znajdującego się na ścianach oraz dobieramy okna i drzwi, które nie kontrastują z pozostałymi elementami mieszkania. Ważnym aspektem wystroju jest również zagospodarowanie przestrzeni znajdującej się na naszej posesji. Piękny ogród może być zapierającym dech dodatkiem, warto zainwestować także w praktykę otoczenia i wykonać utwardzony podjazd, chodnik, alejkę w ogrodzie lub taras.

Trwała i estetyczna nawierzchnia

Chodniki, tarasy i podjazdy wokół domu wykonywane są ostatnio najczęściej z betonowej kostki brukowej. Jest to swojego rodzaju moda w architekturze. Takie wykończenie gwarantuje długotrwałość, łany wygląd, a także przyjemne użytkowanie, ze względu na wysoką niezawodność. Kostka brukowa umożliwia wybranie różnych barw i kształtów, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do estetyki otoczenia domu. Bogaty asortyment wyrobów z betonu pozwala także na dostosowanie nawierzchni do formy architektonicznej naszego domostwa, a także do późniejszego przeznaczenia drogi.

Czym kierować się wybierając kostkę

Przeznaczenie budowanej nawierzchni jest jednym z najważniejszych aspektów, którymi należy kierować się, wybierając kostkę brukową. Od niego zależeć będzie rodzaj i grubość kostki. Nawierzchnia przeznaczona dla ruchu pieszego, po której rzadko będą jeździły samochody, może być zbudowana z kostki o grubości 6 cm. Jeśli jednak docelowe obciążenie będzie większe niż nacisk kilku osób jednocześnie, warto zainwestować w elementy o grubości 8, a nawet 10 cm. Pozwoli to na bezawaryjne użytkowanie. Oczywiście ważne, aby walory dekoracyjne całości pasowały do pozostałości otoczenia, natomiast warto nad wygląd przedłożyć również takie cechy, jak: funkcjonalność, łatwość wykonania późniejszych napraw bądź odbudowy podjazdu, a także bezproblemowe rozebranie konstrukcji oraz możliwość wystąpienia zanieczyszczeń.

Wzór

Nie bez znaczenia jest także kształt docelowej konstrukcji. Rodzaj kostki brukowej należy odpowiednio dostosować, jeśli planujemy budować koło, wijącą się i krętą ścieżkę, półokrągły taras, bądź altanę. W takim wypadku niezbędnym jest wybór wzoru, zawierającego trapezy. Pozwoli to na uniknięcie dodatkowej i często kosztownej, a także praco i czasochłonnej docinki. Jeśli kształt naszego podwórka nie narzuca skomplikowanej formy, można pozwolić sobie na większą swobodę i dowolność.

Kolor

Kostka betonowa występuje w wielu kolorach. Równie elegancko prezentują się wysycone barwy, jak i delikatne i stonowane odcienie. Specjaliści doradzają wybranie jednej, dominującej barwy, która uzupełniona będzie kontrastowymi odcieniami. Pozwala to na stworzenie oryginalnego wzoru. Często praktykowany jest również jednokolorowy motyw kostki brukowej. Wizja wyglądu konstrukcji zależy już tylko od właściciela.

Cena

Koszta wykonania tarasu, chodnika czy podjazdu z kostki brukowej zdecydowanie spadły w ostatnich latach. Co więcej, ich cena nie zależy od wzoru na elemencie, ale od jego grubości. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na ich użycie. Kostka brukowa gwarantuje bowiem estetyczny wygląd, trwałość i niezawodność.

Źródło: pomtech.pl

 

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com

https://humpday.com.pl/industrialna-doniczka-na-nozkach-wysoka-w-stylu-loft-nowy-wymiar-zieleni-w-mieszkaniu/ https://gosciniecmurckowski.pl/ogrzewacze-gazowe-technologia-na-rzecz-komfortu/ https://www.tvsudecka.pl/publikacje/28703