a
HomeCiekaweZabudowa chłodnicza samochodów

Zabudowa chłodnicza samochodów

Zabudowa chłodnicza samochodów

Jedną z rodzajów zabudowy samochodów jest zabudowa chłodnicza. Takie zabudowy wykorzystywane są dość często do przewożenia towarów i produktów, które wymagają przechowywania w odpowiedniej temperaturze. Samochody chłodnie stosowane są przede wszystkim w branży spożywczej do transportu zamrożonych lub ochłodzonych szybko psujących się produktów (np. ryby, mięso, owoce), ale sprawdzają się także w innych gałęziach przemysłowych, gdzie niezbędne jest utrzymywanie towarów w określonych warunkach termicznych.

źródło zdjęcia: poltrans24h.pl

Nowoczesne zabudowy typu chłodnia wykonywane są z odpowiednich materiałów do izolacji nadwozi chłodniczych np., spieniony polistyren, korek, pianka winylowa, pianka poliuretanowa oraz specjalistycznych płyt, które gwarantują dobrą izolację termiczną, zabezpieczając przewożone produkty i towary w należyty sposób. Chłodnie najczęściej mają kształt komory znajdującej się na podwoziu samochodu. Nadwozie w tego rodzaju pojazdach musi być wykonane z tworzyw termoizolacyjnych, co zapewnia ograniczoną wymianę ciepła pomiędzy wnętrzem, a otoczeniem. W chłodniach instaluje się mechaniczne źródła chłodu, tzw. agregatory chłodnicze, które umożliwiają wychłodzenie komory w zależności od potrzeby od +12 do -20 st. C nawet przy średniej temperaturze powietrza (otoczenia) wynoszącej + 30 st. C.

Dobrze wykonana zabudowa chłodnicza zapewnia wysoką wydajność oraz doskonałą trwałość przez długi czas eksploatacji. Po kilku latach użytkowania, chłodnia powinna przejść kontrolę stanu technicznego, który uchwyci ewentualne usterki i wady spowodowane zużyciem.

Opis częściowo oparty na danych z witryny Gawlik zabudowy chłodnicze

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com