a
HomeCiekaweBlockchain – technologia przyszłości

Blockchain – technologia przyszłości

Blockchain – technologia przyszłości

Nie ma się co oszukiwać, ale każdy programista prędzej czy później będzie musiał poznać blockchain. Technologię, która nazywa się produktem przyszłości. Warto więc wcześniej zaliczyć z nią spotkanie, aby móc w odpowiednim czasie być w stanie zaoferować klientom blockchain development services (w szczególności, jeżeli ktoś na co dzień działa w branży programistycznej).

Wprowadzenie do blockchain

Aby móc zaoferować blockchain development services trzeba zrozumieć podstawy. Wydawać się one mogą trudne, ale po części odpowiedzialne są za to kody kryptograficzne, jakie służą do budowania łańcucha bloków. Samo zrozumienie tej technologii nie powinno stanowić zbyt dużego problemu. Tym bardziej, że już nie jedna blockchain development company (np. 10clouds)wykorzystuje ją w swoich codziennych działaniach. Skoro inni są w stanie zrozumieć zawiłości łańcucha bloków, to i inne osoby nie będą miały z tym żadnych trudności.

Kryptografia w łańcuchu bloków

Zanim dokładnie pozna się blockchain software development, który pozwala na blockchain application development, trzeba zrozumieć, że u podstaw całego łańcucha bloków stoi właśnie kryptografia. To właśnie ona sprawia, że poszczególne elementy łączą się ze sobą w jedną całość. Pojedyncze łańcuchy zawierają w sobie różnorodne dane. Na ogół odnoszą się one do różnych transakcji, jakie zawierane są na rynku kryptowalut, ale nie tylko. Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, gdzie dokładnie technologia blockchain jest wykorzystywana. 

Wygląd blockchain

Nie da się chyba realnie odtworzyć tego, jak wygląda łańcuch bloków. Poniekąd przez to, że całość odnosi się do świata wirtualnego. Można jednak mniemać, że jego konstrukcja wygląda mniej więcej tak:

  1. hasz bloku poprzedniego,
  2. lista transakcji,
  3. hasz bloku aktualnego.

Oto konstrukcja jednego bloku, który przy pomocy kryptografii łączy się z innymi blokami, w jedną całość, tworząc – wyżej wspomniany – łańcuch.

Przy okazji warto wspomnieć czym jest hasz. Otóż jest to pewien podpis cyfrowy poszczególnego pakietu danych. Aby móc go stworzyć potrzebny jest specjalny skrót haszujący. Jest to taki dodatek, który ma w sobie zainstalowany specjalny dodatek algorytmiczny. Poszczególna funkcja (czy też skrót haszujący, nazwy używane są wymienne) zawsze jest w stanie wygenerować taki sam hasz=podpis. 

Oto garść informacji, jakie na pewno przydadzą się osobom zajmującym się blockchain, jakie coraz śmielej radzi sobie na współczesnym rynku.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com