a
HomeZdrowie i urodaDieta bezglutenowa – dla zdrowia i smukłej sylwetki

Dieta bezglutenowa – dla zdrowia i smukłej sylwetki

Dieta bezglutenowa – dla zdrowia i smukłej sylwetki

pomegranate-185456_1280Optymalna dieta ma służyć nie tylko zachowaniu szczupłej sylwetki, ale też utrzymaniu organizmu w dobrej kondycji – tak psychicznej, jak i fizycznej. Co jakiś czas w dietetyce pojawiają się nowe trendy – zazwyczaj zapoczątkowane przez jakąś teorię, ale często inspirowane „zwierzeniami” celebrytów. Do niedawna dieta bezglutenowa była zarezerwowana dla osób chorych na celiakię czy nie tolerujących glutenu. Zauważono jednak, że często stosowanie takiego sposobu odżywiania może korzystnie wpływać na organizm również ludzi bez pokarmowych alergii, ale pragnących jeść produkty jak najmniej przetworzone oraz zgubić zbędne kilogramy.

Kiedy chcesz zgubić kilogramy…

Odchudzające właściwości dieta bezglutenowa zawdzięcza temu, że jej podstawę stanowią produkty o niskim indeksie glikemicznym. Ważne, by mimo wyeliminowania produktów zawierających gluten stosować ogólne zasady zbilansowanego odżywiania. Polegają one na tym, by w każdym posiłku uwzględniać produkty z wszystkich grup żywnościowych, w odpowiednich proporcjach i ilościach. To, że dany produkt nie zawiera glutenu nie oznacza, że można go spożywać bez ograniczeń. Poza tym pory posiłków, jak i ich ilość powinny być stałe, a przerwy między dostarczeniem kolejnej porcji energetycznej nie mogą trwać zbyt długo. Warto też pamiętać, by niezależnie od zawartości glutenu unikać nadmiaru tłuszczu, soli, cukru oraz wyrobów alkoholowych. Podstawą każdej kuracji odchudzającej jest też regularnie podejmowana aktywność fizyczna. W diecie odchudzające istotny jest także sposób przygotowywania posiłków – zdecydowanie należy unikać smażenia, zbyt długiej obróbki termicznej czy spożywania gotowych dań garmażeryjnych.

…i kiedy musisz trzymać się planu dietetycznego

Dla wielu dieta bezglutenowa jest koniecznością. Alergia na gluten to rodzaj uczulenia, którego nie sposób wyleczyć przy pomocy medykamentów. Stąd – konieczne jest przestrzeganie diety eliminacyjnej, i to przez całe życie. Współcześnie jednak jest to o wiele łatwiejsze, niż dawniej. Oczywiście – przyrządzaniu posiłków należy poświęcić nieco więcej uwagi, trzeba się też wystrzegać spożywania potraw, których skład nie jest nam znany – jednak obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów wytwarzanych właśnie z myślą o osobach nietolerujących glutenu bądź chorych na celiakię. Przede wszystkim należy pamiętać, by z jadłospisu wykluczyć takie zboża (i produkty powstałe na ich bazie) jak żyto, owies, pszenica czy jęczmień. Nie brakuje jednak substytutów- pieczywo może być przecież wypiekane z mąki kukurydzianej, gryczanej, czy ryżowej. Makarony „tradycyjne” z pszenicy durum można natomiast zastąpić coraz popularniejszymi makaronami azjatyckimi – z mąki sojowej bądź produkowane na bazie fasoli mung. Osoby, które muszą (bądź chcą) wykluczyć gluten ze swojej diety znajdą w sklepach (i to nie tylko ze zdrową żywnością) specjalne płatki śniadaniowe. Istotne jednak, by podczas zakupów dokładnie sprawdzać zawartość wybieranych wyrobów. Nie każda żywność pasteryzowana czy przetworzona (jak gotowe sosy, dressingi, wędliny, konserwy, pasztety czy kiełbasy) będzie odpowiednia – wiele z tych produktów zawiera bowiem gluten. Wybieranie jak najmniej przetworzonych pokarmów służy jednak zdrowiu każdego – niezależnie od tego, czy stosuje on dietę bezglutenową czy nie. Żywność świeża i naturalna – w szczególności mięso pochodzące z zaufanych hodowli, czy nabiał nie zawierający dodatku cukru czy konserwantów – powinna stanowić podstawę diety. Oczywiście owoce i warzywa także znajdują się w tej grupie. Co jednak z napojami? Tutaj wskazana jest wyjątkowa ostrożność – nie należy spożywać żadnych płynów powstałych na bazie zbóż (dotyczy to również alkoholi, jak piwo czy wódka żytnia).

Więcej o diecie bezglutenowej.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com