a
HomeDom i wnętrzeJak oświetlić ogród na lato

Jak oświetlić ogród na lato

Jak oświetlić ogród na lato

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sezon prac ogródkowych już dawno się zaczął, a każdy fan spędzania wolnego czasu w ogrodzie zaplanował jego wystrój i wyposażenie. Wiemy, że w ogrodzie podstawą jest równo przycięta trawa, piękne kwiaty oraz kilka krzeseł, stół i leżak. Jeśli chcemy swobodnie korzystać z ogrodu wieczorami lub nocą, warto pomyśleć o porządnym oświetleniu ogrodowym.

Na co zwrócić uwagę?

Przy zakupie wszelkiego rodzaju oświetlenia ogrodowego najważniejsze jest bezpieczeństwo oraz trwałość – lampy powinny być wykonane z porządnych nierdzewnych materiałów oraz posiadać wysokie IP. Drugą kwestią jest energooszczędność i w tym przypadku najczęściej poleca się technologię LED. Doskonałym rozwiązaniem jest również zakup lamp solarnych, które mogą świecić w nocy nawet do 8 godzin. Równomiernie rozmieszczone w ogrodzie lub na ścieżce prowadzącej do domu dodadzą uroku i delikatnego światła.

Pomysł

Wyposażenie oraz oświetlenie ogrodu powinno być dokładnie i precyzyjnie przemyślane. Kupowanie wszystkiego, co nam wpadnie w oko nie będzie dobrym pomysłem. Jeśli masz swój projekt i chcesz ozdobić ogród w określony sposób, możesz dobrać takie oświetlenie, które dopełni Twoją koncepcję. Wybór wzornictwa jest naprawdę szeroki. W zależności od naszych upodobań, bez problemu możemy dobrać najbardziej pasujące elementy i stworzyć piękne miejsce, do którego każdy będzie chętnie wracał.

Jeśli planujesz zrobić lub posiadasz w ogrodzie oczko wodne, również pomyśl o odpowiednim oświetleniu. Lampy solarne ustawione dookoła dodadzą tajemniczości i klimatu. Podobnie w przypadku altanki – delikatne oświetlenie pozwoli na stworzenie przytulnego i romantycznego miejsca na zewnątrz.

Koszty

Biorąc pod uwagę wystrój ogrodu, trzeba się liczyć z kosztami. Profesjonalne oświetlenie ogrodowe kosztuje od kilkuset złotych wzwyż. Warto najpierw sprawdzić ceny i zdecydować. Ale planując wystrój mniejszego ogrodu nie musisz tak dużo wydawać. Ogród to najczęściej miejsce spotkań przy stole – czasem wystarczy zakupić jeden reflektor punktowy, który lepiej oświetli całość niż kilka mniejszych lamp. Koszt takiego oświetlenia to ok. 100-150 zł. Dobrym i niedrogim rozwiązaniem jest też zakup lampy stołowej, wiszącej lub zdobionego lampionu. A dla mniej wymagających polecamy duże świece, które zawsze i wszędzie stworzą niepowtarzalny klimat.

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com