Jak radzić sobie ze ściakami domowymi?
Mieszkańcy bloków nie mają większych problemów ze ściekami, gdyż zwykle w domach mają zainstalowaną dobrze działającą kanalizację. Jednakże, mieszkańcy domów wolno stojących mają już o wiele większe problemy ze ściekami. Szczególnie wtedy, gdy kanalizacja miejska nie dociera do ich domu.
Biologiczne oczyszczalnie ścieków
Jedną z metod rozwiązania problemu ścieków domowych są niewątpliwie oczyszczalnie biologiczne. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które pomaga pozbyć się ścieków w sposób przyjazny dla środowiska.
Jeśli chodzi o sposób działania biologicznych oczyszczalni ścieków, to cały proces rozpoczyna się od oczyszczania ścieków w zbiorniku zamontowanym w gruncie. Oczyszczanie jest możliwe, dzięki znajdującym się w zbiorniku specjalnym złożom biologicznym.
Ścieki w biologicznych oczyszczalniach ścieków zostają oczyszczone, jednak oczywiście nie całkowicie. Dlatego też, trzeba gdzieś je odprowadzić. Praktycznie zawsze odprowadza się je do jakiś zbiorników wodnych lub też do specjalnych studni chłonnych.
Alternatywa dla drenażu rozsączającego
Jak do tej pory, dominującą oczyszczalnią ścieków na polskich działkach był drenaż rozsączający. Oczywiście, wciąż wielu ludzi korzysta z drenaży i ani myślą rezygnować. Jednakże, biologiczne oczyszczalnie ścieków wydają się być dla nich doskonałą alternatywą.
Jeśli chodzi o różnice pomiędzy biologicznymi oczyszczalniami ścieków a drenażami rozsączającymi to niewątpliwie jest ich dużo. Najważniejsza różnica jest jednak taka, że jeśli korzystamy z drenażu to ścieki oczyszczane są w ziemi, a jeśli z oczyszczalni biologicznej, to w zbiorniku.
Czy trzeba oczyszczać ścieki?
Jak się okazuje, nie jest wcale konieczne oczyszczanie ścieków. Można bowiem odprowadzać je do specjalnego zbiornika, który to pospolicie nazywa się szambem, a następnie wywozić je, gdy szambo jest pełne.
Niewątpliwie, wiele osób chwali sobie korzystanie z szamba., Wydaje się jednak, iż jest to nieco przestarzały sposób na odprowadzanie ścieków, który ma o wiele mniej zalet od biologicznych oczyszczalni ścieków.
Tekst powstał we współpracy z Aquqclear