Prefabrykowane ściany betonowe – ciekawostki
Konstrukcje prefabrykowanych ścian betonowych nie są nowym rozwiązaniem, aczkolwiek ulegają one ciągłym unowocześnieniom, dzięki którym wykonane na ich podstawie inwestycje, mają coraz lepsze parametry technologiczne. Poniżej kilka ciekawostek z dziedziny prefabrykowanych ścian betonowych, które rzucą więcej światła na zalety tej technologii.
Jak mocuje się ściany?
Prefabrykowane ściany betonowe są mocowane bezpośrednio do podłoża, które stanowi najczęściej klasyczny fundament, bądź – jeśli wymagają tego warunki miejscowe – płyta fundamentowa. Połączenie obydwu płaszczyzn odbywa się za pomocą klasycznych kotew do betonu, które gwarantują stabilizację konstrukcji nawet podczas bardzo silnych oddziaływań zewnętrznych. Tak wykonany budynek doskonale poradzi sobie z silnym wiatrem i wilgocią.
Plastyczna konstrukcja
Duże inwestycje budowlane, mają jedną, istotną cechę. Jest nią w pewien sposób ruchoma konstrukcja, która przez cały czas „pracuje”, reagując na oddziaływanie gruntu i inne, istotne warunki zewnętrzne. W przypadku domów opartych na prefabrykowanych ścianach betonowych, poszczególne płaszczyzny pionowe łączy się ze sobą za pomocą spoin trwale plastycznych. Dzięki nim, ewentualna „praca” poszczególnych ścian jest kompensowana, co pozwala na skuteczne zabezpieczenie całości konstrukcji przed pęknięciami.
Prefabrykaty a instalacje
Prefabrykowane ściany betonowe same w sobie są integralnym elementem konstrukcyjnym. Oznacza to, że nie zachodzi potrzeba ich dalszej modyfikacji, w kontekście stworzenia np. odpowiednich instalacji elektrycznych, bądź doprowadzenia mediów. Elementy prefabrykowane mają już wcześniej przygotowane otwory i wgłębiania, w których możliwe jest zamontowanie odpowiednich elementów instalacyjnych. Dotyczy to zwłaszcza instalacji elektrycznej, w przypadku której sieć tych „tuneli” jest bardzo złożona. Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/pl/oferta/budownictwo-przemyslowe/prefabrykowane-sciany-betonowe-i-podwaliny
Tynkować, czy nie?
Zaletą domów opartych na prefabrykowanych ścianach betonowych, jest konieczności wygładzania ścian od wewnątrz. Oznacza to również, że nie trzeba stosować na ich powierzchni jakichkolwiek tynków. W ten sposób, dom wykonany z prefabrykowanych elementów ściennych (betonowych) sam w sobie jest oszczędny i nie wymaga podjęcia dodatkowych prac wykończeniowych.
Podsumowując, domy betonowe wykonane ze ścian prefabrykowanych, mają w sobie wiele zalet o których wielu po prostu nie wie. Może właśnie dlatego warto lepiej zapoznać się ze specyfiką tych rozwiązań i na ich podstawie podjąć odpowiednie decyzje w zakresie realizacji własnej inwestycji?