a
HomeCiekaweŚciany prefabrykowane – zastosowanie w nowoczesnym budownictwie

Ściany prefabrykowane – zastosowanie w nowoczesnym budownictwie

Ściany prefabrykowane – zastosowanie w nowoczesnym budownictwie

Prefabrykowane ściany betonowe wielu inwestorom kojarzą się przede wszystkim z czasami PRL. Nie jest to jednak najtrafniejsze skojarzenie. Nowoczesne prefabrykaty wyróżniają się świetną jakością, a firmy oferujące ich wykonanie proponują bardzo wiele opcji wykonania i wykończenia.

Czym są ściany prefabrykowane?

Prefabrykowane ściany betonowe to nic innego jak gotowe ściany, przygotowane w hali produkcyjnej i gotowe do montażu od razu po przywiezieniu na budowę. Znajdują zastosowanie w budownictwie mieszkalnym, ale i przemysłowym.

Geometria płyt prefabrykowanych, zbrojenia i ewentualne inne elementy zamówienia wykonywane są w biurach projektowych, z uwzględnieniem specyfiki konkretnego projektu architektonicznego i według specyfikacji dostarczonej przez inwestora. Można więc zamówić wykonanie ścian prefabrykowanych pełnych, ale i posiadających od razu otwory okienne i drzwiowe. W przypadku ścian zewnętrznych istnieje możliwość wyboru faktury ściany.

Zalety ścian prefabrykowanych

Zalety ścian prefabrykowanych można by długo mnożyć. Przede wszystkim jest to oszczędność czasu, a przez to również pieniędzy – nie ma mowy o opóźnieniu się realizacji inwestycji.

Do zalet prefabrykatów należą przede wszystkim:
– łatwy, szybki montaż;
– brak konieczności żmudnego i kłopotliwego deskowania, szalowania i murowania;
– gładka wewnętrzna powierzchnia ściany;
– faktura zewnętrznej powierzchni ściany według wskazówek zamawiającego;
– ściany prefabrykowane można zamówić od razu z otworami okiennymi i drzwiowymi oraz do umieszczenia niezbędnych instalacji;
– skrócenie czasu budowy;
– oszczędność pieniędzy – niższe niż tradycyjne koszty budowy;
– poprawa organizacji pracy na budowie;
– eliminacja problemów z zatrudnieniem na budowie – gros prac jest wykonywanych w hali produkcyjnej, a czynności niezbędne do wykonania na miejscu są proste i mniej czasochłonne, niż stawianie inwestycji od podstaw na miejscu;
– niezależność realizacji inwestycji od warunków zewnętrznych.

Czy prefabrykaty mają wady?

Zastosowanie ścian prefabrykowanych wiąże się również, rzecz jasna, z pewnymi niedogodnościami. Przede wszystkim są one związane z transportem, który jest drogi i kłopotliwy.

Wady użycia ścian prefabrykowanych to:
– konieczność wynajęcia dźwigu, który jest niezbędny do rozładunku i montażu dużych elementów konstrukcyjnych;
– wysoki koszt transportu – dlatego prefabrykowane ściany rzadko są dostarczane na odległość większą niż około 100 km od hali produkcyjnej;
– dostępność ścian tylko w o określonych, ograniczonych rozmiarach – problem ten wynika nie tyle z ograniczeń produkcji, ile z problemów z transportem wielkich elementów.

Artykuł powstał we współprazy z http://www.fabudwkb.com.pl/pl/oferta/budownictwo-przemyslowe/prefabrykowane-sciany-betonowe-i-podwaliny – prefabrykowane ściany betonowe

Share With:

BozenaKowalczyk@dayrep.com